Oddział pediatryczny
Ordynator: lek. med. Jerzy Bogielczyk
Lekarze:
lek. med. Jolanta Sałabuda
- specjalista pediatra
lek. med. Ryszard Wierciński
- specjalista pediatra
lek. med. Anna Popova
- specjalista pediatra
lek. med. Bożena Smolińska
- specjalista pediatrii i neonatologii
lek. med. Teresa Kwaśniewska
- pediatra, specjalista neonatologii i diagnostyki lab.
Gabinet Lekarski tel. 094 36 61 821
Pielęgniarka oddziałowa:
Małgorzata Popielewska
- mgr pielęgniarstwa
Dyżurka Pielęgniarek - tel. 094 36 61 835
Oddział pediatryczny:
Oddział pediatryczny mieści się na I piętrze budynku szpitala. Wejście na oddział przez hol główny szpitala lub od strony wejścia na Izbę Przyjęć. Oddział dysponuje 16 miejscami dla dzieci do 18-roku życia, w tym 1 salą ze stanowiskiem intensywnego nadzoru. Sale dla dzieci są 1, 2 i 3 osobowe. W trakcie pobytu dziecka w oddziale opiekun może przebywać z nim całą dobę oraz może być obecny przy wszystkich badaniach i zabiegach. W salach dzieci znajdują się fotele rozkładane dla rodzica/opiekuna. Istnieje możliwość wypożyczenia pościeli. Oddział posiada również 4 sale hotelowe, które zostały poddane remontowi we wrześniu 2017 r., w których może przebywać opiekun z dzieckiem.
Rodzaj udzielanych świadczeń medycznych:
W oddziale pediatrycznym, w oparciu o wykwalifikowaną kadrę, posiadany sprzęt i aparaturę medyczną oraz dostępne badania laboratoryjne, mikrobiologiczne oraz diagnostykę obrazową (USG, RTG, TK) i udzielane konsultacje specjalistyczne udzielane są świadczenia zdrowotne zgodne z aktualną wiedzą medyczną i obowiązującymi standardami medycznymi. Świadczenia w oddziale obejmują diagnostykę i leczenie:
wstępną diagnostykę ostrych chorób wieku dziecięcego:
*Oddział pediatryczny realizuje szeroki zakres badań diagnostycznych w kierunku alergii pokarmowych IgE-niezależnych, IgE-zależnych w tym alergii IgE-zależnych III typu, tzw. alergii opóźnionej, której przyczyną jest zwiększona przepuszczalność jelita. Badania wykonywane są za pomocą metody immunoenzymatycznej ELISA, uznawanej za jedną z najczulszych metod laboratoryjnych.
Wynik badania zawiera ocenę, interpretację oraz propozycję terapeutyczną a także zalecenia dietetyczne adekwatnie do rozpoznania.
Oddział wykonuje również badania diagnostyczne w kierunku występowania oraz stopnia dysbiozy w przewodzie pokarmowym. Badanie obejmuje jakościową i ilościową ocenę mikroflory bakteryjnej jelit (bakterii i grzybów, w tym grzybów w rodzaju Candida) – diagnostyka bakterii wskaźnikowych oraz grzybów występujących w jelicie.
Wynik badania zawiera ocenę, interpretację oraz propozycję terapeutyczną (terapia mikrobiologiczna), opracowaną na podstawie zarówno uzyskanych wyników, jak i jednostki chorobowej stwierdzonej u pacjenta. Diagnostyka alergii pokarmowych realizowana jest w trybie planowym. Przyjęcia odbywają się we wtorki po wcześniejszym osobistym lub telefonicznym uzgodnieniu terminu z ordynatorem oddziału.
Oddział współpracuje z Instytutem Mikroekologii w Poznaniu. Więcej informacji: www.instytut-mikroekologii.pl